1980-1989 Madison Central School

Name Graduate Information
Matthew S. Barnes 1980  
Kimberly A. Beach 1980  
James A. Bean 1980  
Bonita Jo Blair 1980  
Kathleen M. Brouillette 1980  
April C. Butler 1980  
Tammy L. Butler 1980  
JoAnne R. Cardone 1980  
Vincent N. Cardone 1980  
Connie M. Coleman 1980  
Grace M. Cotter 1980 - Valedictorian  
Dolores Davis-Fliss 1980 dfliss@conus.jnj.com. Graduated from SUNY Delhi 1982 with A.A.S. in Veterinary Science; obtained a BS-Biology from SUNY and a MS-
Howard B. DeTraglia 1980  
Harry W. Edwards 1980  
Edward J. Ford 1980  
Glenn E. Forward 1980  
Mischell Forward Magnusson 1980 mmagnusson@windstream.net
Miles R. Foster, Jr. 1980  
Raymond A. Hatalla 1980  
Michael F. Hynes 1980  
Victoria L. Jeffris 1980  
Fred H. Johnson 1980  
Joseph D. Kidd 1980  
David J. Kirkham 1980  
Stacy Lewis 1980  
Nancy L. Livermore 1980  
Craig C. Lyons * 1980  
Suzanne L. Mahady 1980  
Sheila M. Martin 1980  
Alberto J. Martinez 1980  
Timothy S. Mitchell 1980  
Theresa A. Morgan 1980  
Gregory J. Nassimos 1980  
Vicki Neff 1980  
Neil Peavey 1980  
Deirdre Riggall Service 1980 deebunny38@yahoo.com; Morrisvile Ag & Tech & Onondaga Community College
Carol R. St. Clair 1980 - Salutatorian  
Donald "Tony" Schenk 1980  
Karol A. Schenk 1980  
Donna M. Sigsbee 1980  
Richard L. Sitts, Jr. 1980 rsitts@yahoo.com
Douglas A. Smith 1980  
Louis J. Szeqczyk 1980  
Susan E. Zebert 1980  
* Deceased    

 

Student Graduated Information
Denise Andrews Rueckwald 1981 Wiporwil27@hotmail.com
Arlene M. Austin 1981  
Lorrie Bassett Massey 1981 tinkerxbellx63@aol.com
Gregory A. Bickham 1981  
Norma J. Blair 1981  
Terry K. Blunt * 1980 - Salutatorian  
Laura K. Burnett 1981  
Elizabeth J. Clair 1981  
Richard J. Coleman 1981  
Timothy J. Collins 1981  
Doloros M. Considine 1981  
Brenda J. Cook 1981  
Barry K. Davis 1981  
Diana D. Denmark 1981  
Dominick M. DePasquale 1981  
Sheila A. Emmons 1981  
Robert H. Evans III 1981  
Daniel Fleming 1981  
Glen R. Ford 1981  
Diana L. Forward 1981  
Barbara J. Friers 1981  
James H. Fuller 1981  
Susan D. Gaskins 1981  
Joanne M. Gazzal 1981  
William P. Gordon, Jr. 1981  
Sandra L. Haas 1981  
Michael T. Hamm 1981  
Carolyn M. Hodges 1981  
Joseph P. Hughes 1981  
George N. Hall Jellerson 1981 Chesterfield VA gjellerson@verizon.com
Steven Johnson 1981  
Jill C. Jipson 1981  
Robert F. Kerr 1981  
Scott W. LaMunion 1981  
Sandra L. Langbein 1981  
Henry E. Lewis 1981  
Tracy L. Lollman 1981 tjellerson@verizon.net
Kathy L. Lyons 1981  
Randy A. March 1981  
Michelle G. Mintel 1981  
Patricia C. Nolan 1981  
Joan A. Pado 1981  
Claudia M. Peckham 1981  
John R. Peckham 1981  
Andrew L. Pendrak 1981 andypendrak@yahoo.com
Roxanna Pisiak 1981 - Valedictorian  
Stephen G. Pisiak 1981  
Joyce I. Pittman 1981  
William N. Ritter Jr. 1981  
Leslie L. Ruppel 1981  
Karen M. Schenk 1981  
Marilyn J. Schenk 1981  
Steven M. Schreppel 1981  
Sharon A. Strong 1981  
Louise E. Tabolt 1981  
Lisa I. Tallman 1981  
Mark L. Tanner 1981  
David R. Taylor 1981  
Clifford J. Terrier 1981  
Christina Weese Cartwright 1981 Served in the USA Air Force; Lion7Lamb1@yahoo.com
Joseph M. Williams 1981  
Willie K. Winn 1981  
* Deceased Class Officers: Pres.: Terry Blunt V.P.: Sharon Strong Sec.: Roxanna Pisiak Treas.: Louise Tabolt SCR: Laura Burnett, Michael Hamm  

 

Student Graduated Information
Monika Martina Barba Arriaga 1982  
Richard L. Auert 1982  
Suzanne M. Baker 1982 - Valedictorian  
John W. Baranoski 1982  
David J. Beach 1982  
Sandra J. Bikosky 1982 - Salutatorian  
Lance A. Bridge 1982  
Bernard J. Brouillette 1982  
Gregory S. Burr 1982  
Dawn A. Coleman 1982  
Jeffrey S. Collins 1982  
Patrick J. Collins 1982 pcollins4@twcny.rr.com
Kim L. Eaton 1982  
Tracy L. Farber 1982  
Paul M. Ford 1982  
Warren D. Henty 1982  
Steven J. Hynes 1982  
Gregory F. Jeffris 1982  
Dale B. Kirkham 1982  
Deborah J. Knapp 1982  
William C. Langbein Jr. 1982  
Bonnie J. Leuenberger 1982  
Michael J. Livermore 1982  
Brenda S. Morris 1982  
Jennifer Nassimos Barnes 1982  
Melanie Neff 1982  
Clifford F. Nolan 1982  
Kelly A. Nolan 1982  
Jane M. Pado 1982  
Joel W. Peavey 1982  
Amber Pelkey Ingerson 140 Bashaw Creek Rd. Manchester TN 37355; amberw@realtracs.com 1982  
Gregory W. Perry 1982  
Kathleen R. Phillips 1982  
Melissa R. Poulin 1982  
James F. Quinn 1982  
Laurie L. Riddell 1982  
Steven R. Roberts 1982  
Laurie A. Rudwall 1982  
Julie A. Suits 1982  
James R. Terrier, Jr. 1982  
Thomas J. Tubbs 1982  
Margaret Weaver Balko 1982 maggieb1964@charter. net
Penny Sue Wilson 1982  
Richard G. Zebert, Jr. 1982  
Scott M. Forward 1982  
  1982 Class Officers: Pres.: Margaret Weaver V.P.: Thomas Tubbs Sec.: Deborah Knapp SCR: Suzanne Baker, Penny Wilson

 

Alumni Graduated Information
Christine R. Austin 1983  
Christine L. Barnes Haviland 1983  
Roberta F. Blair 1983  
Kellie S. Brady 1983  
Margaret S. Brady 1983  
Laura M. Burr 1983  
Shawn C. Butler 1983  
Elizabeth A. Carpenter 1983  
Susan P. Castle 1983  
Paul G. Close 1983  
Debra L. Dahl 1983  
Judy L.DeRocco 1983  
Simon deSwaan 1983  
Carol J. Dvorak 1983  
Cary J. Early 1983  
Kimberly Engle Hamdani 1983 Ithaca College
James L. Ferguson * 2009 1983  
Patricia L. Finniss 1983  
Douglas G. Fleming 1983  
Judy M. Forward 1983  
Gary Fuess 1983  
David A. Gaskins, Jr. 1983  
Jaime K. Gerow 1983 - Salutatorian  
Kristin M. Harrington 1983 kristen2629@hotmail.com
Wendy Hauck 1983  
Jodi L. Jipson 1983  
Timothy G. Karpp 1983  
Theresa M. Knapp 1983  
Colleen Clair LaMunion 1983  
Robin L. LaMunion 1983  
Janine Langford Fuess 1983  
Terry W. Leuenberger * 1983 * 2009
Brian D. Livermore 1983  
David W. Lloyd 1983  
William T. Lyons 111 1983  
J.Byron Martin, Jr. 1983  
Brenda McCormick 1983  
Kelly J. Morgan 1983  
Susan A. Morris 1983  
Patrick M. Nolan 1983  
Beth A. Paino 1983  
Teresa S. Pasiak 1983 - Valedictorian  
James M. Peckham 1983  
Ronald J. Pierce 1983  
Joseph A. Pittman 1983  
Keith J. Rifenburg 1983  
Scott R. Ritenour 1983  
Mary E. Rundle 1983  
Steven P. Scarpino 1983  
Robert Sigsbee 1983  
Julie A. Sitts 1983  
Terri A. Sliker 1983  
Darren K. Smith 1983  
Terry Springer Hawk 1983 Lives in NY hawk1999@frontiernet.net Married Jeff Hawk 1999 with daughter
Carla M. Strong 1983  
John C. Suits 1983  
Susan K. Taylor 1983  
Lisa Brady Winn 1983  
  1983 Class Officers: Pres.: Wendy Hauck V.P. - J Byron Martin Sec.: Kimberly Engle Tres.: Kristin Harrington SCR: Jaime Gerow, Susan Castle, Beth Paino
    * deceased

 

Alumni Graduated Information
John P. Beach 1984  
Beth A. Butler 1984  
Gail E. Camp Chlad 1984  
Laura E. Carpenter 1984 - Salutatorian  
Paul G. Close 1984  
Elaine M. Coleman Earley 1984  
Anne M. Davis 1984  
Kerry S. Davis 1984  
Rebecca A. Durant 1984  
Jennifer D. Finniss 1984  
Glen L. Ford 1984  
Kevin A. Fuess 1984  
Shawn P. Getchell 1984  
Samantha Grinnell Dapson 1984 sdapson@twcny.rr.com
Jerry F. Hewitt, Jr. * 1984 * deceased
Mark E. Jeffris 1984  
Christine M. Kennett 1984  
Paula Kennett Stolarczyk 1984  
Chrystal A. Klein 1984  
Christine M. Langford Fuess 1984  
John Leuenberger 1984  
Deborah A. Lloyd 1984  
Shawn M. Lust 1984  
Renee R. March 1984  
Donna Morris Johnson 1984  
Teresa L. Myers 1984  
Lawrence J. Pado 1984 99 Agress Rd. Clarksburg NJ 08518 609.259.7044
Keith R. Peavey 1984 3280 Pickett Rd. Madison NYf13402 315.893.7003 Married Diane Tanner (class of 1985) with 2 children
Ronald J. Pierce 1984  
Brian Riddell 1984  
Patricia L. Ridgeway 1984  
Richard W. Rowan, Jr. 1984  
William T. Rudwall, Jr. 1984  
Wayne E. Russell III 1984  
Kelly P. Scofield 1984  
Jane B. Skopinsky 1984  
Joseph G. Skopinksy 1984  
Holly Snyder Staelens 1984  
Brian S. Stone 1984 brstone@frontiernet.net
Kimberly A. Sykes 1984 - Valedictorian  
Samuel C. Terrier 1984  
Mark D. West 1984 mwest2000@juno.com; BS Business Management; United States Marine Corp 1988-94; SUNY Cobleskill 1984-86; SUNY Brockport 1987-89 & Gulf War Combat Veteran
  1984 Class Officers: Pres.: Christine Kennett V.P.: Christine Langford Sec.: Deborah Lloyd Tres.: Samantha Grinnell SCR: Kimberly Sykes, Laura Carpenter, Mark Jeffris

 

Alumni Graduated Information
Jeanne E. Abel 1985  
Alejandro Barba 1985  
Linnette R. Bassett Metz 1985  
James W. Boss, Jr. 1985  
Sandra L. Brady Ford 1985  
Angela M. Calhoun 1985 - Valedictorian  
Mary A. Carney 1985  
Wayne R. Chabot 1985  
Michael J. Clair 1985  
Michael J. Collins 1985  
David M. Coon 1985  
Colleen J. Crane Baldwin 1985  
Richard R. Engelbrecht 1985 - Salutatorian  
Timothy P. Fleming 1985  
Renee M. Foley 1985  
Amy L. Ford Smith 1985  
Elizabeth A. Gordon 1985  
Donna Hauser 1985  
Eric J. Hazzard 1985  
David S. Jipson 1985 jippistick@yahoo.com
Richard Kerr 1985  
Brian Kirley 1985  
Robert W. Knapp 1985  
Elizabeth Diaz de Leon Lara 1985  
Dion Leone 1985  
Jennifer D. Lloyd 1985  
Theresa A. Markowicz 1985  
Daniel P. Mitchell 1985  
Joseph S. Nassimos 1985  
Luis F. Ottati 1985  
Shawn L. Owens 1985  
Christina Pupecki 1985  
Nancy Rhodes Atkinson 1985 nancy12967@aol.com
Jeannie L. Shingler 1985  
Gerald D. Sigsbee 1985  
Ronald J. Sigsbee 1985  
Brenda Sliker Ianni 1985 bianni_41@yahoo.com
Gary A. Smith 1985  
William H. Strong 1985  
Diane Tanner Peavey 1985  
Kathryn M. Terrier 1985  
Linda L. Winn 1985  
Wayne D. Wratten 1985  
Dale A. Wucik 1985  
  1985 Class Officers: Pres.: Kathryn Terrier V.P.: Theresa Markowicz Sec.: Linnette Bassett Treas.: Angela Calhoun SCR: Jeanne Abel, Sandra Brady, Diane Tanner

 

Alumni Graduated Information
Peter M. Beach 1986  
Anjanette K. Bourdeau 1986  
Ann M. Burkert 1986  
Rene C. Buterbaugh Beers 1986  
Roxann Chabot Jeffers 1986 rjeffers86@aol.com;Morrisville State
Catherine M. Collins 1986  
Mark R. Crane 1986  
Kerry Davis Ruia 1986  
Timothy E. Davis 1986  
Cindy R. DePasquale 1986 - Salutatorian  
Lori A. DeTraglia 1986  
Cherie L. Engelbrecht 1986  
Joseph L. Findley III 1986  
Maia Theresa Flores Vildosa 1986  
Paul A. Foley, Jr. 1986  
Wenda A. Fuller Galler 1986  
Lisa A. Furness Nassimos 1986  
David F. Gunther 1986  
Joseph N. Hauck 1986  
Kelly J. Hewitt 1986  
Jennifer A. Hughes 1986  
Jennifer A. Hughes 1986  
David J. Jordan 1986  
Dale F. Klein, Jr. 1986  
Elizabeth M. Kohlmetz 1986  
Darin M. Lewis 1986  
James R. Lollman, Jr. 1986  
Kelly L. Lollman Sitts 1986  
Sherry MacDonald Clair 1986  
Timothy F. Maine 1986  
Penny Marris 1986  
Tracy M. McLain 1986  
Joseph C. Nassimos 1986  
Veronica E. Nolan 1986  
Jeffrey S. Paino 1986  
Debra L. Rifenburg 1986  
Curt A. Ritenour 1986  
Michael A. Roher 1986  
Michael K. Sitts 1986  
John M. Smith 1986  
William J. Stewart, Jr. 1986  
Douglas J. Stone 1986  
Candi S. Strong 1986  
Kevin S. Sykes 1986  
Paul A. Sykes 1986  
Samantha S. Truax 1986  
Kathy L. Tubbs Chairs 1986  
Lisel L. Virkler 1986 - Valedictorian  
Mary A. Williams 1986  
Mary A. Wilmot 1986  
  1986 Class Officers: Pres.: Rene Buterbaugh V.P.: Cindy DePasquale Sec.: Roxand Chabot Treas. Kelly Lollman SCR: Samantha Truax, Anjanette Bourdeau, Kerry Davis

 

Alumni Graduated Information
Steven F. Abel 1987  
Richelle E. Bennett 1987  
Tricia L Burns Coon 1987 tcoon@madisoncentralny.org; A.A.S. Morrisville State-Ag. Business; Cornell University-B.S. Animal Science/Education
Craig S. Butler 1987  
Helen Calhoun Carroll 1987 - Salutatorian jcarr017@twcny.rr.com
Patrick M. Cameron 1987  
Susanne K. Camp 1987  
Jeffrey A. Carroll 1987  
David A. Cooke 1987  
Dale L. Coon 1987 A.A.S. from Morrisville State - Conservation
Gregory J. Crane 1987  
Raymond K. Crane 1987  
Robert K. Crane 1987  
Jason A. DeGroat 1987  
Kathleen M. Fleming 1987  
Scott R. Goodhue 1987  
James A. Hall 1987  
Leroy Harney 1987  
Jon Hughes 1987 swirldoem@comcast.net; left Madison 1985- attended Sherburne-Earlville 1987; joined US Army
Brian W. Knapp 1987  
Andrew J. Koba 1987  
Tracy L. LaMunion 1987  
Angela M. Leuenberger 1987  
P. Marie McLendon 1987  
Richard A. Miller 1987  
Lance M. Nassimos 1987  
Suanna M. Nichols 1987  
Seiko Nito 1987  
Kenneth J. Oaksford 1987  
Collette M. Peckham 1987  
Richard L. Peckham 1987 Remarried Megan Brouillette (class of 1999)
Gordon K. Perry 1987 Desert Storm Veteran
Daniel J. Philhower 1987  
Jeffrey J. Phillips 1987  
Cryastal L. Pierce 1987  
Kelly A. Quinn Snyder 1987  
Carla J. Rowe Peckham 1987  
Joanne M. Russell 1987 - Valedictorian  
Stacey A. Scarpino Drake 1987  
Cary Shauger 1987  
Sharon Sigsbee Young 1987 A.A.S. from Morrisville State in Business Administration
Kimberly Sitts Pylman 1987  
Lauren Sitts Roser 1987  
David R. Staelens 1987  
James F. Still, Jr. 1987  
David C. Tanner 1987  
Steven A. Virkler 1987  
Joseph B. Volkman 1987  
Thomas J. Zielinski 1987  
  1987 Class Officers: Pres.: David Cooke V.P.: Tricia Burns Sec.: Helen Calhoun Treas.: Laurie Sitts SCR: Susanne Camp, Suanna Nichols, Stacy Scarpino

 

Alumni Graduated Information
Edward C. Bajgerowicz II * 1988 * deceased
Shannon L. Bassett 1988  
Michael T. Bennett 1988  
Barbara Burkert Hughes 1988  
Dennis W. Carney, Jr. 1988  
Leonard L. Combs 1988 - Valedictorian  
Kevin J. Davis 1988  
Kevin A. Dungey * 1988 * deceased
Claudia L. Earley 1988  
Terri L. Elford 1988  
Richard N. Engle 1988  
Meg. E. Evans 1988  
Alicia S. Foley Ferguson 1988  
Christopher D. Ford 1988 - Salutatorian  
Aaron H. Forward 1988  
Justin F. Forward 1988  
Keeli L. Fradenburgh 1988  
Leah Fuess McConnell 1988  
Gayla A. Hayduke 1988  
Corinne S. Hughes 1988  
Michele Hunter Carney 1988 sheldenj@peoplepc.com
Ann M. Johnson 1988  
Janene L. Kirley 1988  
Theresa J. Lollman 1988  
Paul D. MacDonald 1988  
Colleen J. Maine Head 1988  
George E. Nassimos II 1988  
Michelle J. Oliver 1988  
Lewis K. Peavey 1988  
Alesha Peckham Hoffman 1988 College: SUNY Oneonta Master's Degree in School Counseling
Annette M. Peckham 1988  
Bradley P. Pelky, Jr. 1988  
Joseph E. Pisiak 1988  
Nicole' Rapavi Spalding 1988  
Michele A. Relf 1988  
John R.W. Rundle 1988 SUNY Potsdam - B.A. in History; Touro University MHA, MBA; Air Force Reserves (Captain)
Annett Shetler Nichols 1988 dallrain@yahoo.com
Brenda L. Sonia 1988  
Keith A. Sykes 1988  
Scott A. Waterman 1988  
James L. Webb 1988  
Kenneth T. Weismore 1988  
Andrew D. Wilmot 1988  
  1988 Class Officers: Pres.: Brenda Sonia V.P.: Michael Bennett Sec.: Janene Kirley Treas.: Nicole Rapavi SCR: Andrew Wilmot, Christopher Ford, Gayla Hayduke

 

Alumni Graduated Information
Scott E. Austin 1989 jarheadscott@verizon.net; United States Marine Corps; Operation Desert Shield; Operation Desert Storm & Operation Restore Hope in Somalia
Lance Bassett 1989  
Scott D. Boureau 1989 - Valedictorian  
Ronald T. Carney, Jr. 1989  
Stanley M. Clark 1989  
Stephanie Clark Tanner 1989 stephanie@mpwmarketing.com; SUNY Cortland-Human Communications; SUNY Morrisville A.A. Individual Studies; University of Phoenix BS/BA
Gerard Collins 1989  
Steven J. Dahl 1989  
Michael L. Davis 1989  
Laura C. Finniss 1989  
Thomas W. Fleming 1989  
Vicki Fuess Abrams 1989 vicki@tannerinsagency.com
Michael R. Godfrey 1989  
Scott D. Harney 1989  
Terry Harney 1989  
Laurie J. Hayward 1989  
Patricia A. Hutchings 1989 patti1989@frontier.com; Utica School of Commerce
Steven D. Jeffers 1989  
Laura F. Jordan 1989  
Michelle A. LaMunion 1989  
Brian H. Leuenberger 1989  
Lisa C. Leuenberger 1989  
Mark P. Lewis 1989  
Gregory H. Lloyd 1989  
Ingrid Luce' 1989  
Terry L. Lust III 1989  
Scott K. March 1989  
Billie Jo Metz 1989  
Steven Misiaszek 1989  
Wilbert Monforte 1989  
Tracey L. Morgan 1989  
Timothy A. Moyer 1989  
Martin E. Muench 1989  
Barry J. Oaksford 1989  
Christine M. Pasiak 1989  
Christopher J. Peckham 1989  
Sandra Peckham Light 1989 omarcamel_2000@yahoo.com; SUNY Cortland 1993; Syracuse Univerity 1995
Kimberly S. Peters Pisiak 1989  
Paula J. Pierce Ford 1989  
April M. Relyea 1989  
Tracey L. Royer 1989  
Penny S. Rowe 1989  
Michele E. Scarpino 1989 - Salutatorian  
Timothy W. Sitts 1989  
Raymond E. Still 1989  
Tammy Stone Rivers 1989  
Deana M. Storti 1989  
Denise Wilson 1989  
Brett M. Yerina 1989  
  1989 Class Officers: Pres.: Sandra Peckham V.P.: Paula Pierce Sec.: Tracey Morgan Treas.: Timothy Moyer SCR: Mark Lewis, Ronald Carney, Michele Scarpino